altalefs - בלוג וורדפרס חדש

ארכיון קטגוריית ’מאמרים‘

דו"ח בתי הדין הרבניים לשנת 2012

בתי הדין הרבניים הם המערכת המשפטית המופקדת, בצורה בלעדית, על הסדרתם של הליכי הגירושין מהבחינה הדתית, בין בני זוג יהודים. זאת להבדיל מההליכים המשפטיים הנלווים למתן הגט עצמו, כמו הסדרי המשמורת לגבי הילדים המשותפים של בני הזוג, ההסדרים כלכליים לגבי הרכוש של בניה זוג וכדומה.
במעמר זה נסקור חלק ממצאי הדו"ח השנתי, לשנת 2012, שפורסם ביחס לבתי הדין הרבניים.

לצפייה במאמר המלא לחץ כאן.

משמורת משותפת וגירושין בשיתוף פעולה

נושא משמורת הילדים הינו אחד הנושאים המרכזיים בהסכמי גירושין בין בני זוג, שיש להם ילדים משותפים. השאלה מקבלת משנה תוקף כאשר מדובר בתינוקות ובילדים בגילאים צעירים יחסית. כאשר הליכי הגירושין מתנהלים בדרך של גירושין בשיתוף פעולה ניתן להגיע לפתרונות מוסכמים ביתר קלות.
במאמר זה נדון בהיבטים אלה של משמורת הילדים.

לצפייה במאמר המלא לחץ כאן

זכויותיה של אסתר המלכה בגירושין

ישנם מקרים בהם, כאשר בני זוג מתחתנים ומקימים תא משפחתי חדש, כל אחד מביא איתו רכוש שצבר לפני הנישואין. במקרים מסויימים זהו רכוש שאחד מהם צבר בעצמו ובחלק מהמקרים מדובר במתנות או ירושות שאחד מהם קיבל.
באותם מקרים בהם עולה שאלת הגירושין של בני הזוג ויש צורך לערוך חלוקה של הרכוש ביניהם, עולה השאלה מה מעמדו של אותו רכוש שכל אחד הביא איתו לתא המשפחתי המשותף.
במאמר זה נדון בחלק מההיבטים של שאלה זו.

לצפייה במאמר המלא לחץ כאן

תרומת ביציות בישראל

מאת: אברהם אלטלף, עו"ד ומגשר – מומחה בדיני המעמד האישי.

לפני כשנתיים נחקק בישראל "חוק תרומת ביציות". על פי לשונו של הסעיף הראשון בחוק, הוא נועד להסדיר בצורה חוקית את האפשרות של תרומת ביציות למטרות הולדה ו/או מחקר תוך שמירה על זכויותיהן ובריאותן של התורמת והנתרמת.

זהו חוק חדש, אשר משלים את החוקים הקיימים, זה מכבר לעניין תרומת זרע, הפריה חוץ גופית ופונדקאות, אשר כולם נועדו לסייע לבצע פרוצדורות רפואיות חדשניות, שיש בהן לסייע לזוגות חשוכי ילדים, להביא לעולם ילדים משלהם, גם אם לא בדרך הטבעית של הריון ולידה. המשך… «תרומת ביציות בישראל»

שיתוף במקרקעין-איך מפרקים את החבילה? חלק ב' – כל מה שרציתם לדעת על איך לפרק שותפות על נכסים- המדריך המלא

מאת: אברהם אלטלף, עו"ד ומגשר

בחלקו הראשון של המאמר, תארנו את המצבים השונים בהם מתקיים שיתוף במקרקעין וכן את הדרך להסדיר את יחסי השותפות הללו במסגרת הסכם שיתוף במקרקעין.

אולם כפי שראינו, ישנם מקרים בהם קיימת האפשרות או שעולה הצורך, לפרק את השותפות. ישנן מספר דרכים לבצע את ההליך של פירוק השותפות. דרכים אלה שונות זו מזו וכל אחת מתאימה למקרה הרלוונטי. במאמר זה נבחן את דרכי פירוק השותפות האפשריות העומדות לרשותם של השותפים, בין אם מדובר בהליך המתבצע בהסכמת כל השותפים, ובין אם מדובר בהליך כפוי, שבו אחד, או חלק, מהשותפים מעוניינים לפעול בהליך כזה, נגד שותף, או שותפים אחרים. המשך… «שיתוף במקרקעין-איך מפרקים את החבילה? חלק ב' – כל מה שרציתם לדעת על איך לפרק שותפות על נכסים- המדריך המלא»

שיתוף במקרקעין- כל אחד צריך לדעת!

מאת: אברהם אלטלף, עו"ד ומגשר

רובנו הננו בעלים של נכסים שונים. יש מקרים בהם אדם הינו הבעלים היחיד והבלעדי של הנכס. במצב זה אין לו כל שותפים לזכויות בנכס. מאידך, יש מקרים בהם הבעלים של הנכס הינם כמה שותפים. במצב כזה יכולות להתעורר לא מעט שאלות, ביחס לעצם הזכויות של כל אחד מהשותפים בנכס, או בחלקיו, ביחס לניהולו המשותף של הנכס, ביחס לחלוקת השימוש בנכס ולדרך ההנאה של כל אחד מהשותפים מן הנכס ו/או מפירותיו ואף ביחס למועד ודרך סיום הבעלות שלהם בנכס. המשך… «שיתוף במקרקעין- כל אחד צריך לדעת!»

רכישת נכס מקרקעין

מאת: אברהם אלטלף, עו"ד ומגשר

עסקה של רכישת נכס מקרקעין, הינה אחת מן העסקאות, אשר מרביתנו עושים לכל הפחות פעם אחת בחיים. עסקה כזו, בדרך כלל הינה עסקה משמעותית ביותר בחיינו, ולתוצאותיה של העסקה יש השלכות בהיבטים שונים. לכן, חשוב לדעת ולהכיר את המאפיינים הבסיסיים של עסקאות כאלה, להבין את העיסקה אותה אנו מבקשים לבצע ולנסות להימנע מטעויות שהשפעתן יכולה להיות קשה מאוד, במקרה של כשלון או טעות בעיסקה. המשך… «רכישת נכס מקרקעין»

פונדקאות בארץ ובחו"ל – היבטים משפטיים

מאת: עו"ד אברהם אלטלף -מומחה בתחום המעמד האישי ושותף במשרד עורכי הדין אלטלף.

עם התפתחות מדע הרפואה, התאפשר ביצוען של פרוצדורות רפואיות חדשניות, אשר יש בהן לסייע לזוגות חשוכי ילדים, להביא לעולם ילדים משלהם, גם אם לא בדרך הטבעית של הריון ולידה. אחת הדרכים הללו, הינה פונדקאות. המשך… «פונדקאות בארץ ובחו"ל – היבטים משפטיים»

עסקאות נוגדות במקרקעין

אברהם אלטלף, עו"ד ומגשר

אחת הסוגיות העולות מעת לעת ביחס לעסקאות, מסוגים שונים, היא שאלת דין הקדימה בין שני קונים של אותו נכס, במקרה בו עולה טענה לקיומן של זכויות נוגדות של כל אחד מהם ביחס לנכס מסוים. על בית המשפט לקבוע במקרה כזה מי הוא בעל הזכויות בנכס ומי, לצערו, יכול ויצא וידיו על ראשו, למרות ששילם חלק אם לא כל התמורה בגין הנכס. המשך… «עסקאות נוגדות במקרקעין»

חוק המתווכים במקרקעין והתאמתו לחיי המעשה

אברהם אלטלף, עו"ד ומגשר, מומחה בתחום המקרקעין

קרונות כלליים:

בשנת 1996 נחקק בישראל חוק המתווכים במקרעין. מטרתו המרכזית של החוק היא להסדיר תחום זה, של עיסקאות תיווך, במכירה או בהשכרה של נכסי מקרקעין. עד לחקיקת החוק לא היה כל הסדר של תחום עיסקי זה במסגרת החוק. עם זאת, בפסיקה של בתי המשפט, שהתפתחה עם השנים, נקבעו כמה וכמה עקרונות בסיסיים אשר הסדירו את העיסוק בתחום התיווך במקרקעין. חלק ניכר מעקרונות אלה שולבו בחוק המתווכים ובתי המשפט ממשיכים ליישם אותם גם כיום, לאור הוראות החוק. המשך… «חוק המתווכים במקרקעין והתאמתו לחיי המעשה»