altalefs - בלוג וורדפרס חדש

גירושין בשיתוף פעולה, היתכן?

בס"ד

מאת: עו"ד אברהם אלטלף, עו"ד ומגשר, מומחה בתחום הדין האישי

כל מחלוקת בין שני צדדים, מלווה בתחושות אמוציונאליות בעוצמות, כאלה ואחרות, אשר מעצם טבען, מפריעות לצדדים להגיע להבנה והסכמה. זו אחת הסיבות שצדדים השרויים במחלוקת זקוקים לעזרה של גורם חיצוני, לדוגמא עו"ד, שייעץ להם כיצד לצלוח את המחלוקת ולפתור אותה, בדרך זו או אחרת. אחד היתרונות של קבלת יעוץ מקצועי כזה הוא מעצם העובדה שעורך הדין אינו מעורב אמוציונאלית במחלוקת ויכול לראות את העובדות, כשהן עומדות לגופן, ובהתייחסות להיבטים המקצועיים שלה.

הדברים הללו יפים, על אחת כמה וכמה, כאשר המחלוקת מתגלעת בין בני זוג, נשואים ואף כאלה שאינם נשואים, ובמיוחד כאשר לבני הזוג יש גם ילדים משותפים. במחלוקות כאלה, ההיבט האמוציונאלי של המחלוקת מהווה מרכיב משמעותי ביותר בהיקפה וטיבה של המחלוקת, ודברים שלמתבונן מן החוץ נראים פעוטים או חסרי חשיבות, מקבלים משקל וחשיבות רבים ביותר, בשל המטען הרגשי הנובע מעצם קיומה של המחלוקת או בשל הסיבות שהביאו את הצדדים למחלוקת.

גם בשל כך, טיבם של סכסוכי משפחה שהם ארוכים, כואבים וקשים לפתרון.

גורם נוסף, שקיים בסכסוכי משפחה, הם הילדים המשותפים של בני הזוג. הילדים הינם החלל הפגיע ביותר במחלוקת שנוצרה בין הוריהם ומעבר להתמודדות שלהם, עם עצם המחלוקות והמריבות שהם עדים להן, הם לעיתים מוצאים את עצמם בצורך מסויים לעמוד לצידו של אחד מבני הזוג. יתירה מזו, לעיתים, שני בני הזוג או אחד מהם, במודע, או אף בלי להיות מודע לכך, עושים בילדים שימוש ככלי משחק במאבק שביניהם, דבר שמחריף עשרות מונים את מצוקתם של הילדים, שלעיתים הם צעירים ביותר ואין להם אתה כלים להתמודד עם המצוקה אליה נקלעו, שלא בטובתם.

כאשר בוחנים את כל אשר אמרנו לעיל, ברורה השאלה, האם יתכן בכלל לנהל הליך של גירושין תוך כדי שיתוף פעולה בין ההורים. כפי שנראה להלן, מסתבר שאכן ישנה דרך כזו. הכוונה להליך, שנקרא בארץ "גירושין בשיתוף פעולה" ובאנגלית collaborative divorce. בהמשך המאמר נבקש להציגה ולהסביר אותה.

אולם ראשית נסקור בקצרה את שתי הדרכים הנוספות לניהול משבר גירושין.

הדרך המסורתית, אשר היתה הדרך היחידה, עד לפני כעשור שנים, היתה ניהול המחלוקת במסגרת בתי המשפט ובתי הדין הרבניים. דרך זו, מטיבה הביאה את הצדדים להתנצחות משפטית, למאבקים בפני ערכאות שונות, תוך כדי הצורך להתמודד עם "מירוץ הסמכויות" בין בתי המשפט האזרחיים לבתי הדין הרבניים, נקיטת הליכי עיקולים, עיכוב יציאה מהארץ וכדומה. דברך זו, מטבע הדברים תלויה בלוחות הזמנים של בתי המשפט ובתי הדין אשר קובעים דיונים בטווחי זמן של חודשים או אף שנים, ובמרבית המקרים אין ביכולתם להביא את הצדדים לפתרונות זמניים מוסכמים או להסכמי ביניים. הליך כזה גורם להקצנת עמדות של הצדדים וכחלק בלתי נפרד ממשך הזמן והמשאבים שהוא דורש גם שכר הטרחה הנגבה על ידי עורכי הדין הינו גבוה ונוגס לא אחת בקופה המשותפת של בני הזוג, שממילא מתדלדלת במסגרת ניהול הליך שכזה.

לפני קצת יותר מעשר שנים, החל להגיע לארץ הליך חלופי של גישור. בהליך כזה, מופיעים הצדדים, כשהם מיוצגים על דיי עו"ד או אף ללא ייצוג, בפני מגשר, אחד או שנים, אשר שומעים את הצדדים, ומנסים להביא אותם להסכמות ביניהם, ללא צורך בניהול הליך משפטי בבתי המשפט ובבתי הדין. במידה והליך כזה מסתיים בהסכמה, נחתם על ידי הצדדים הסכם גישור אשר מקבל תוקף של פסק דין ובעקבותיו יכולים הצדדים להשלים את ההליך בגירושין בבית הדין הרבני. בהליך כזה, המגשר, שומע את בני הזוג, אך אמור למעשה להתמודד עם הטענות של שניהם בעצמו, כאשר לעיתים ישנה תחושה של אחד מבני הזוג שהמגשר נוטה לטובתו של הצד השני, דבר שיכול לחבל בסיכוי להגיע לכלל הסכם גישור סופי. בנוסף, לעיתים מתעורר הצורך להעזר במומחים חיצוניים, כמו פסיכולוג ילדים שיסייע להורים בפתרון בעיות הנובעות מהליך הגירושין.

גירושין בשיתוף פעולה:

הדרך השלישית והחדשה יותר, נקראת כאמור גירושין בשיתוף פעולה. הרעיון העומד בבסיסה של השיטה הזו מבוסס על כך שבני הזוג מקבלים מעטפת של שירותים, יעוץ והכוונה מקצועיים, אשר כולם ביחד יש בהם להביא להורדת המתח הרב הקיים ממילא ביניהם, מאפשר ניהול משא ומתן עניני וממקוד על הנושאים הרלוונטיים לאותה משפחה ומעניק פתרון מלא לכל הצרכים והבעיות הנובעות מקיומו של המשבר, ליציאה ממנו לדרך חדשה ומאפשר להם לנהל את עניניהם מעתה והלאה בהסכמה ובהבנה למען ילדיהם המשותפים.

____________

האמור לעיל הינו בבחינת מידע כללי ואינו בא במקום התייעצות ספציפית עם מומחה מקצועי, ביחס לכל מקרה ומקרה.

הכותב הינו עו"ד ומגשר, מומחה בתחום המעמד האישי ושותף במשרד עורכי הדין אלטלף. www.altalef.co.il

אלטלף – משרד עורכי דין ונוטריון

מגדלי התאומים 2 – ז'בוטינסקי 35 רמת גן, טל: 03-6134466

avi@altalef.co.il

www.altalef.co.il